SSL Sertifikası

SSL Sertifikası Nedir?

SSL Sertifikası Nedir ve Neden Önemlidir?

SSL Sertifikası, genelleme yapacak olursak siteniz ile sitenize gelen ziyaretçiler arasındaki bağlantıyı şifreleyen ve sitenizi kimlik bilgilerini doğrulayan bir etkendir. Örneğin, bir SSL sertifikası web sitenizin bültenine üye olan ziyaretçilerinizin kişisel verilerini ya da sitenizden alışveriş yapan müşterilerinizin kredi kartı bilgilerini korur.

Konuyu detaylandırmak gerekirse AVM, kafe, restorant vb. gibi herkese açık ortamlarda müşterilerine sunduğunu kablosuz internet ağları mevcuttur. Üstelik bunları ücretsiz olarak sunmaktadır. Eğer siz şifrelenmemiş bir kablosuz ağa bağlandığınız takdirde, aynı ortamda ki herhangi bir ağa bağlanan kötü niyetli kişiler, sizin bağlantınızı izleyerek hangi sitelere giriş yaptığınızı, yüklediğiniz ve indirdiğiniz kullanıcı adı, şifre vb. tüm verilerinizi kolaylıkla elde edebilir. Sonuç olarak şifreli bir ağa bile bağlanıyorsanız bile, kablosuz ağ şifresini bilen etkin biri bunu yapabilmesi mümkündür. Ve bunların doğuracağı riskleri düşünürseniz bu durumun ne kadar tehlikeli olacağını bilirsiniz. Buradaki en önemli etken günümüzde en çok yaygın bir şekilde kullanılmakta olan e-ticaret konusunda bu durum daha da riskli hale gelmekte çünkü müşteriler ilgili sitelere alışveriş yaparken ödeme seçeneğine geldiğinde kredi kart bilgilerini sisteme girmektedir. Burada sitenin güvenliği için SSL sertifikalarının önemi artmaktadır.

SSL sertifikasına ne işe yarar ?

SSL sertifika sahibi olan bir siteye girildiğinde bu site ile sizin bilgisayarınız arasıında bağlantı şifrelenecektir. Bir sitenin SSL sertifikası mevcut olup olmadığını adres çubuğunda kilit simgesi veya site adresi http://sitealanadi.com değil https://sitealanadi.com ile başlıyorsa giriş yaptığınız sitenin SSL sertifikasına sahip olup olmadığını anlayabilirsiniz. Bunun sayesinde bağlı olduğunuz ağ üzerinde hareketlerinizi izlemeye çalışan kötü niyetli bir kişinin şifreli bağlantınızı okuması mümkün olmayacak ve güvenle sitede gezmeniz mümkün olacaktır. Yeni süreçte bu sebeple bankalar bankalar sanal pos kullanımı için e-ticaret sitesinde SSL sertifikası kullanılmasını zorunlu hale getirmişlerdir. Alışveriş yaparken karşınıza https:// ile başlamayan bir site çıkarsa kesinlikle kredi kartı bilgilerinizi paylaşmayınız ve sayfayı hemen kapatınız. Çünkü bu ve bunun benzeri web siteleri tamamen kredi kartı bilgilerini çalmaya yönelik olarak kurulmuş web siteleridir. SSL sertifikası bulunan ve onaylı olan sayfalarda sertifika hatası almazsınız ve bunun yanı sıra SSL kullanımı olan sitelerde alışveriş yapmadan önce site veya firma hakkında araştırarak bilgi sahibi olmayı ihmal etmeyiniz. Sonuç olarak satın alımı gerçekleştirdiğiniz her firma güvenilir olmayabilir. Satın aldığınız ürün yerine başka bir üründe gönderebilir.

SSL sertifikasına neden ihtiyacım var?

SSL kullanımının önemini kullanıcı veya müşteriniz yerine, site sahipleri açısından inceleyecek olursak. Üye olunan ve üye girişi hizmeti sunduğunuz bir siteniz varsa, SSL sertifikası kullanımı durumunda üyeleriniz güvende olacaktır. Fakat öncelikli olarak SSL sertifikasının en çok gerekli olduğu site tipi E-Ticaret Siteleridir. Müşterilerinizin kimlik ve adres bilgileri, daha da önemli kredi kart bilgilerini siteniz üzerinde veri akışı sağlanmaktadır. Web sitenizde güvenlik açığı olmasa dahi, her zaman müşterilerinizin güvenliği açısından SSL sertifikası alınması bir gerekliliktir, bu tip bilgilerin çalınması zorlaştıracaktır. Ayrıca sitenizde SSL Sertifikası kullandığınız takdirde sitenizi ziyaret eden müşterilerinizde güven içerisinde sitenize ziyaret ederek gezebileceklerdir.

SSL kullanımı alışkanlık haline getirmeyen veya banka onayı aldıktan sonra SSL sertifikalarını kaldırmakta olan bazı e-ticaret siteleri sanal pos kullanımı yapabilmektedir. Günlük yaşantımızda e-ticaret siteleri üzerinden alışveriş yapan kişilerin çoğu SSL sertifikasını önemseyip SSL sertifikası olmayan yerlerden alışveriş yapmazken, halen bu konu hakkında bilgisi olmayan müşteriler, alışverek yaparak kart bilgilerini risk altına sokmaktadır. Siz sitenizde bir sorun olmadığını düşünseniz bile veya bunu kötü niyetle yapmasanız bile, sitenizi alışveriş için kullanan ve kart bilgileri çalınan müşterinizin bu durumdan sizinde bağlantılı olduğunu düşünebilir ve bu durumda sizin işinizi maddi manevi zarar gelmesine sebep olacaktır.

Gelişmiş doğrulama onaylı olmayan sertifikalar çoğu durumda siteniz için gerekli güvenliği sağlayacaktır. Örnek RapidSSL; sitenizi ziyaret eden kişi ile siteniz arasında şifreli bağlantı kuracak ve sitenizde güvenli bir şekilde gezilmesini sağlayacaktır. Bu durum mutlak olarak satışlarınızı veya sitenize gelen trafik etkileyecektir.

E-ticaret işi kurmak istiyor veya mevcut süreçte bu işi yapıyorsanız, mutlaka SSL sertifikası almalısınız. Getireceği güven faktörü ve satış artışları, SSL ile birlikte gelen maliyetlerin çok daha fazla üstünde olacaktır, bununla beraber müşterilerinizin güvenliğini sağlayacaktır. Ve en önemlisi Google, SSL kullanımına büyük önem vererek onu arama algoritmasının bir parçası haline getirdi. Temmuz 2018’den beri de SSL sertifikasıyla korunmayan bütün web sitelerini “Güvenli Değil” olarak işaretliyor.

Firmamızdan Web Tasarım Paketlerimizden herhangi birinden hizmet satın aldığınız takdirde İlk yıl ücretsiz olarak sunmaktayız.

Hemen teklif almak için linke tıklayarak bizimle iletişime geçiniz.

Moon Bilişim Teklif Al

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir